Vítáme vás na našem webu!

Občanské sdružení Samoděj vzniklo na počátku roku 2010, jde o spolek mladých lidí, kteří chtějí svými počiny přispět k podpoře kultury v našem regionu. Občanské sdružení bylo založeno v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi s cílem podporovat kulturní dění v našem městě a zároveň propagovat město a jeho aktivity v širokém okolí.

Zaměřuje se zejména na divadelní činnost, v roce 2011 založilo sdružení sekci ochotnického divadelního spolku s názvem Samodiv, která má ve svém repertoáru již několik úspěšně nastudovaných her.

Dalším aktivitami občanského sdružení je podpora a propagace netradičních hudebních žánrů a literatury, které jsou na českém kulturním poli poněkud v pozadí. Kulturní akce jsou doplňovány různými vzdělávacími aktivitami (např. literární workshop a literární soutěž na Samofestu 2011 nebo soutěž o nejoriginálnější divadelní zpracování pohádky pro rodiny s dětmi). V plánu sdružení je pořádání autorských čtení, menších koncertů místních i přespolních kapel, spoluúčast při pořádání divadelního festivalu Divadelní Brandýs, podpora vzdělávacích akcí a dětských dnů a v neposlední řadě také zapojení se do městských aktivit při propagaci města.
Samoděj, o. s. chce spolupracovat s dalšími občanskými sdruženími a spolky. Spolupráce je již navázána například s divadelním spolkem Černý Petr, fotografickým spolkem Brandobol nebo Knihovnou E. Petišky.

Samoděj v únoru 2015 oslavil 5 let

Původně občanské sdružení, dnes spolek Samoděj, vznikl s cílem podporovat kulturní dění v našem městě. V únoru oslaví již pět let své existence. Za tu dobu jsme zorganizovali mnoho kulturních akcí a s divadelní částí spolku DS Samodiv odehráli několik desítek repríz nastudovaných her.

 

Co všechno jste s námi mohli zažít? Různé festivaly, počínaje hudebně-literárním Samofestem, přes přehlídku žesťových souborů Žesťfest, až ke každoročnímu festivalu Divadelní Brandýs, spolupořádanému s Černým Petrem. Několik koncertů jak místních, tak i známějších skupin a interpretů. Z místních to byl například křest alba kapely Jamchestra a naposled koncert vynikajícího kytaristy Luboše Andršta a blues bandu. Dále autorská čtení a jiné úspěšné akce, mezi něž patří hudební souboj talentovaných muzikantů Instrumental Battle.

 

Mnozí z vás jistě dobře znají naše divadelní hry, jako nedávno naposledy reprízovanou bláznivou komedii Mátový nebo citron?, černou komedii Ach ta něha našich dam aneb Pórek či netradiční divadelní koláž z autorského pera i režie Františka D. Skořepy Kdo jste pane Shakespeare?, kterou jsme v rámci vzdělávání mládeže odehráli pro studenty místního gymnázia.

 

Organizování kulturních akcí, obzvláště netradičních žánrů, není v dnešní době snadné. Proto si vážíme podpory jak divácké, tak i ze strany města, a to nejen formou grantů, ale také v možnosti realizovat naše akce v úžasném prostředí nádvoří brandýského zámku nebo v prostorách místního kina.

 

Plánů na letošek je jako vždy dost, ale co nakonec zvítězí při realizaci, tím se ještě necháme překvapit. Jisté jsou zatím uvedení nové divadelní hry, Divadelní Brandýs a pár menších hudebních i literárních akcí. Budeme se při nich těšit na setkání s vámi a doufáme, že tak i nadále zůstaneme pevným článkem místní kulturní scény.

 

Samoděj z.s.