Sebestředná samota - premiéra

17.05.2017 19:30

DS Samodiv uvádí: SEBESTŘEDNÁ SAMOTA

Po hořké komedii BŮH MASAKRU přichází Samodiv s novým husarským kouskem. Ve středu 17. května v 19.30 uvede v brandýském kině ve světové premiéře inscenaci SEBESTŘEDNÁ SAMOTA, nový text Vandy Zaplatílkové Hutařové.

Příběh pěti žen a dvou mužů je realistickou sondou do současné společnosti. Majka, Nora a Dája sdílí své životy na Facebooku, Kryštof na netu hledá životní partnerku, Radim tráví veškerý svůj čas hraním on-line her a Linda brouzdá v zásadě jen proto, aby se s Radimem nenudila. To Eliška založila Blog mladých sebevrahů a pokouší se zabít. Jejich vztahy se dají charakterizovat replikou: "My vlastně nechceme být spolu. Nám je jen příjemný předstírat, že když jsme spolu, nejsme sami. Ale jsme sami. Sami bok po boku."

Všechny postavy osloví tajemná Mefista, která je svádí k tomu, aby opustili své virtuální životy a začali žít v realitě. Druhá polovina hry tak přinese mnohé vztahové zvraty. Mají však tito internetoví závisláci ještě naději na skutečný život? A kdo je vlastně Mefista? Další postava? Božská entita? Zhmotněné lepší já s reziduem reálného lidství?

Jakoby v dekonstrukci nemocných vztahů zněla dvě základní hesla. Za prvé: „Viděl jsem nedávno v kavárně týpka. Žádnej nootebok… žádnej mobil v ruce... jen seděl... a pil kafe... úplnej psychopat!“ A za druhé samozřejmě mantra našich babiček: „Já bych ty internety zakázala!“

Inscenace na hraně virtuální reality a dramedy SEBESTŘEDNÁ SAMOTA přináší zajímavý a neotřelý pohled na všechny z nás (přiznejme si to!), kteří trávíme nespočet hodin on-line. Nevytýká, nemoralizuje. Nastavuje zrcadlo nemilosrdně kruté realitě paradoxně odcizujících sociálních sítí, internetu a smartfounů.

Hra získala první místo v soutěži Nová dráma v roce 2016 a čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2015.

Text: Vanda Zaplatílková Hutařová
Režie: Luke Štěpánek
Foto, projekce: Michal Böhm
Scéna, grafika: David Šmíd

Hrají: Tereza Fousková, Jiřina Jandourková, Eva Kubíčková, Heda Mixtajová, Veronika Hanáková, Kateřina Ptáčková, Filip Valihrach a Dušan Nováček

Vstupné dobrovolné.

Foto: https://www.facebook.com/lukestepa/media_set?set=a.1445032085546902.1073741854.100001203738803&type=3&pnref=story

Akce se koná za finanční podpory města Brandýs nad Labem - Staré Boleslavi.